گردشگری سلامت را به‌عنوان صنعت قبول ندارند!

برگزاری همایش بررسی دیات در آسیب های گوش، گلو، بینی و جراحی سر و گردن در مشهد
ژانویه 15, 2020

گردشگری سلامت را به‌عنوان صنعت قبول ندارند!

دکتر عباس شجاعی رئیس هیئت‌مدیره شرکت لیان کاوان از ظرفیت گردشگری سلامت کشور و چالش‌های آن می‌گوید

شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه مطهر رضوی و همچنین نزدیکی مرز با افغانستان یکی از قطب‌های گردشگری و گردشگری سلامت ایران به شمار می‌رود. به همین سبب آژانس‌های هواپیمایی و شرکت‌های بسیاری در حوزه گردشگری سلامت، در این شهر فعالیت می‌کنند. دکتر عباس شجاعی متخصص و جراح گوش حلق بینی و حنجره، رئیس هیئت مدیره شرکت گردشگری سلامت لیان کاوان، عضو هیئت مدیره جامعه جراحان خراسان رضوی و عضو هیئت مدیره انجمن خدمات بین‌المللی سلامت ایران با اشاره به عدم استفاده از ظرفیت گردشگری سلامت کشور به‌خصوص شهر مشهد می‌گوید: «اگر قرار باشد برای این صنعت نام جدیدی انتخاب شود باید بگوییم گردشگری سلامت و هزار راه نرفته! زیرا به سبب فقدان نقشه راه مناسب و پراکندگی تمام فعالیت‌هایی که تاکنون در این صنعت انجام شده است، نتوانستیم از پتانسیل موجود در گردشگری سلامت استفاده کنیم.»

 

آقای دکتر کمی از فعالیت و اهداف شرکت گردشگری سلامت لیان کاوان بگویید.

شرکت توسعه گردشگری سلامت لیان کاوان وابسته به هلدینگ توسعه و سرمایه‌گذاری لیان کاوان است که در سال ۱۳۸۹ پروانه تخصصی گردشگری سلامت را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دریافت کرده است. ما کار در این شرکت را با چند دیدگاه و هدف شروع کردیم.

اولین دیدگاه ما برای تاسیس این شرکت، یک نگاه ملی و کلان کشوری بود. درواقع ما با دیدگاه اینکه توسعه گردشگری سلامت باعث رونق اقتصادی کشور خواهد شد در این راه قدم برداشته‌‌ایم.

ما سعی کردیم در این صنعت کلیه خدماتی که به بیماران خارجی ارائه می‌دهیم براساس استاندارد‌های بین‌المللی باشد و با شعار از مبدا تا مبدا کار کنیم. نکته بعدی که همیشه موردنظر ما بوده است، مسئولیت‌پذیری در قبال خدمات ارائه شده به توریست‌ سلامت است. درواقع بیمار پس از بازگشت به مبدا هر زمان که دچار مشکلی درباره خدمات سلامت ارائه شده، شود می‌تواند از خدماتی که در این بخش می‌دهیم استفاده کند.

دیدگاه ملی و اهداف توسعه‌ای ما در این صنعت باعث شده است که از سال ۸۹ با کشورهای بازار هدفمان تعاملات خوبی داشته باشیم و با اینکه یک شرکت ایرانی بودیم توانستیم در جمهوری عراق حضور فیزیکی داشته باشیم. فیدبکی که این سال‌ها از عملکرد شرکت در کشور عراق به‌دست آوردیم بسیار خوب است. همین امر سبب شد که کار در افغانستان را هم آغاز کنیم و حضور در کشور عمان هم از اهداف لیان کاوان است.

 

ظرفیت ایران را در صنعت گردشگری سلامت چگونه ارزیابی می‌کنید و به نظر شما تاکنون تا چه میزان از این ظرفیت استفاده شده است؟

کشور پتانسیل بسیار بالایی را در صنعت گردشگری سلامت دارد اما از این پتانسیل استفاده نشده است. اگر قرار باشد برای این صنعت نام جدیدی انتخاب شود باید بگوییم گردشگری سلامت و هزار راه نرفته! زیرا به سبب فقدان نقشه راه مناسب و پراکندگی تمام فعالیت‌هایی که تاکنون در این صنعت انجام شده است، نتوانستیم از پتانسیل موجود در گردشگری سلامت استفاده کنیم.

سابقه ما در طب، توانمندهای و ظرفیت‌های گردشگری در همه حوزه‌ها از پتانسیل‌های این صنعت هستند و تا زمانی که در مسیر مشخص قرار نگیرند نمی‌توان از آن‌ها به‌درستی استفاده کرد. استفاده از این ظرفیت‌ها باعث کارآفرینی بسیار خوبی در کشور خواهد شد؛ زیرا در حوزه گردشگری سلامت صرفا بحث درمان مطرح نیست و حوزه‌های مرتبط مانند گردشگری و سایر بخش‌هایی که به‌صورت غیرمستقیم با این صنعت در ارتباط هستند نیز از این موضوع نفع می‌برند.‌

مورد دیگری که در استفاده از ظرفیت‌های گردشگری سلامت بسیار مهم است و از آرزوهای قلبی من نیز بود وجود یک تریبون مستقل و رسانه‌ای در این اکوسیستم است. این موضوع به همت مدتورپرس به حقیقت پیوسته است و حرکت رسانه‌ای این اکوسیستم آغاز شده است.

درواقع یکی از ملزومات این صنعت فرهنگ‌سازی و کار رسانه‌ای است. اگر تمام ظرفیت‌های این صنعت اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای شود و بتوانیم ظرفیت‌های این صنعت را هم در داخل و خارج از کشور مطرح کنیم آینده بسیار خوبی در انتظار گردشگری سلامت خواهد بود.

به‌طور کلی اگر تمام پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند و از ظرفیت‌های فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و از سوی دیگر از تجارب پیشکسوت‌ها و انگیزه جوان‌ها استفاده کنیم قطع به یقین امسال، سال بهتری نسبت به سال‌های گذشته برای این صنعت خواهد بود.

 

به‌نظر شما چالش و مشکل بزرگ این صنعت چیست؟

به نظر من بزرگترین چالش گردشگری سلامت علی‌رغم همه شعارها و صحبت‌هایی که می‌شود هنوز به‌عنوان یک صنعت برای مسئولین کشوری جا نیفتاده است که بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

مورد دیگری که در این حوزه وجود دارد ناهماهنگی‌های بین بخشی و عدم خروجی مستقیم در این حوزه است. نکته مهم‌تر این است که این بازار در اختیار سازمان‌های صنفی یا شرکت‌های دارای مدارک و اعتبار‌نامه نیست. ما باید این واقیعت تلخ را بپذیریم که عمده بازار گردشگری سلامت دست افراد غیرمجاز یا لیدرها یا دلال‌ها است. این بازار غیر رسمی کار رسمی کشور را تحت شعاع قرار می‌دهد و آسیب‌های خاص بسیاری را به این سیستم می‌زند. اگر ما نتوانیم در کوتاه مدت این بازار را سازماندهی کنیم به‌طور قطع جدی‌ترین آسیب به این حوزه خواهد خورد و این صنعت توپا و روبه‌رشد در همین اوایل کار خود دچار بحران جدی می‌شود. بنابراین باید اقدام عاجلی صورت گیرد تا این بازار غیر رسمی ساماندهی شود. باید یادآور شوم که ما قابلیت حذف آن‌ها را نداریم و نمی‌توانیم بگوییم که لیدرها نباشند. ما تنها می‌توانیم آن‌ها را ساماندهی و سازماندهی کنیم. شرکت‌های تسهیل‌گر هم نیز باید به‌سرعت به این موضوع ورود کرده و این رقابت منفی در ارزش‌گذاری خدمات گردشگری سلامت برداشته شود.

هر خدمتی قیمتی دارد که باید به قیمت واقعی و حقیقی نیز عرضه شوند. اگر ما نتوانیم این موضوع رقابت منفی بین لیدرها و بخش‌های مختلف مانند جامعه پزشکی، گردشگری، اقامتی و… را ساماندهی کنیم، گردشگری سلامت که یک فرصت طلایی برای کشور است آسیب جدی خواهد دید.

 

همکاری لیان کاوان با بیمارستان‌ها چگونه است و به‌نظر شما تعامل بین این دو چگونه باید باشد؟

ما تاکنون با مجموعه بیمارستان‌هایی که با آن‌ها کار کردیم راضی هستیم. جامعه پزشکی بسیار خدمتگذار است و برای کشور آبرو خریده است.

لیان کاوان در شروع کار خود یک پروتوکل داشت و تاکنون براساس آن نیز کار کردیم. به‌طور کلی اگر شرکت‌ها و بیمارستان‌ها براساس پروتوکل‌های کاری و حقوقی با یکدیگر کار کنند قطعا یک بازی برد – برد خواهیم داشت و برای هر دو دوطرف منفعت دارد.

مراکز درمانی باید اخلاق حرفه‌ای و کاری خوشان را انجام دهند و شرکت‌ها هم متقابلا به تعهدات خود پایبند باشند تنها اینگونه است که می‌توانند در کنار یکدیگر فعالیت خوب و مناسبی را داشته باشند.

اما مشکل در این حوزه از آنجا شروع می‌شود که رقابت منفی بین شرکت‌ها و دلال‌ها صورت می‌گیرد و اینکه یک نقشه و پروتوکل مشخصی بین همکاری بیمارستان‌ها با شرکت‌ها نیست. من همیشه به همکاران بیمارستانی خودم گفتم که شما باید مارکتینگ خارجی را به شرکت‌های تسهیل کننده بسپارید. بیمارستان نباید خود تولید خدمت داشته باشد و همزمان با آن بازاریابی هم نیز انجام دهد. درواقع بیمارستان تنها باید وارد کار و فضای درمانی خود شود و شرکت‌ها هم در داخل و هم در خارج از کشور مسئولیت بازاریابی و بازارسازی آن‌ها را به‌عهده بگیرند.‌

 

جایگاه بخش خصوصی را در این صنعت کجاست؟

صنعت گردشگری سلامت باید از صفر تا صد در دست بخش خصوصی باشد. حوزه گردشگری تقریبا به طور کامل دست بخش خصوصی است. حوزه سلامت هم مشکلات عدیده‌ای که در بخش اقتصاد سلامت کشور و نظام سلامت دارد و وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی درصدد برطرف کردن آن‌ها هستند پس باید بخش سلامت این صنعت را هم به بخش خصوصی واگذار کنند.

به‌نظر بخش خصوصی باید بتواند با شایسته سالاری از امکانات و اختیاراتی که دارد به نحو احسن استفاده کند و با یک کار تیمی و منسجم گردشگری سلامت را سامان دهد.

 

به‌نظر شما وجود انجمن‌های صنفی و نهادهای این چنینی تا چه میزان به رشد این صنعت کمک خواهد کرد؟

وجود انجمن و نهادهای مانند آن در گردشگری سلامت بسیار موثر است. اگر نگاهی به الگوهای موفق دنیا بیندازیم می‌بینیم هر صنعتی که به موفقیت رسیده است در کنار آن یک بخش خصوصی خوب و یک انجمن صنفی موفق بوده است.

زمانی‌‌که چنین انجمن‌های باشد نقشه راه و استراتژی‌های مشترکی بین تمام نهادهای مرتبط شکل خواهد گرفت که می‌‌تواند تقسیم کار و حتی تقسیم منافع مناسبی را انجام دهد. اگر این قبیل اقدامات صورت بگیرد می‌تواند در رشد این صنعت موثر باشد.

امیدوار هستیم که انجمن‌های صنفی خوبی در کنار یکدیگر شکل بگیرند و بتوانند به‌صورت منسجم کار فعالیت کنند. دولت هم به‌عنوان مسئول کشور باید سیاست‌گذاری و نظارت کرده و در اجرا دخالت نکند.

 

به‌نظر شما جای چه چیزی در این صنعت خالی است که باعث بروز مشکلات مطرح شده، شده است؟

به نظر من نتوانستیم از ظرفیت‌های اطلاع رسانی‌مان در خارج از کشور استفاده کنیم. ما باید بتوانیم در نمایشگاه‌های خارجی حضور فعال و مستمر داشته باشیم. همچنین باید بتوانیم از اطلاع‌رسانی و ظرفیت‌های که وزارت امور خارجه در کشورهای مختلف دارد استفاده کرده و توانمندی‌ها و فعالیت‌های خودمان را چه در زمینه گردشگری و چه در گردشگری سلامت اطلاع رسانی عام کنیم.

امروز با توجه به فضای رسانه‌ای که برعلیه کشور ما وجود دارد مظلوم واقع شدیم و نتوانستیم قابلیت‌هایمان را به نحو احسن نشان دهیم.

 

مصاحبه با افروز کریمی

منبع : خبرگزاری گردشگری سلامت ایران

https://medtourpress.ir/%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d9%84%db%8c%d8%a7%d9%86-%da%a9%d8%a7%d9%88%d8%a7%d9%86/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.